O školce

Oficiální název:
Základní škola a Mateřská škola Olomučany, okres Blansko, příspěvková organizace

Adresa:
Olomučany 10, 679 03 Olomučany

Zřizovatel:
Obec Olomučany, Olomučany 123, 679 03 Olomučany

Ředitel:
Mgr. Jiří Pukl

Telefon:
+420 516 412 572, +420 733 154 223

zs.olomucany@atlas.cz

ms.olomucany@email.cz

Mateřská škola v Olomučanech má v současné době 2 třídy, pro děti ve věku od 3 do 6 (7) let.  Celková kapacita školy je 45 dětí.

Zaměstnanci školy

Učitelky

• Jaroslava Palátová
  • Zuzana Slováková  DiS.
  • Bc. Kristýna Krejčí
  • Michaela Slepánková

Školnice

Jana Šindelářová.

Kuchařka

Ivana Urbánková

Vedoucí stravování

Mgr. Dana Reková

Materiální podmínky

Škola se nachází v horní části obce Olomučany, v jejíž blízkosti je les, kam s dětmi často chodíme na procházky.

Kolem budovy, ve které je školka umístěna, je prostorná zahrada s herními prvky (skluzavky, prolézačky, tunel), pískoviště, houpačky a dřevěný altán, kde jsou umístěny hračky na pískoviště (lopatky, kyblíky, kolečka, formičky, auta, aj.) Ze zahrady je také dobrý přístup k sociálnímu zařízení a úschovně hraček (kočárky, koloběžky, autíčka, švihadla, míče aj), které jsou v zadní části budovy.

Školka je v přízemní vilce, která disponuje šatnou, sociálním zařízením, hernou, jídelnou, kuchyní a prostorami pro zaměstnance. K vilce byla v roce 2008 zřízena přístavba, která slouží dětem jako ložnice. Z důvodů navýšení počtu dětí byl zakoupen nový nábytek do jídelny, nové poličky do koupelny, lehátko a lůžkoviny do ložnice. Hračky i knihy jsou umístěny tak, aby si je děti mohly samy brát i uklízet.

Psychosociální podmínky

Snažíme se dětem připravit vhodné podmínky a prostor, aby se mohly učit a rozvíjet se. Respektujeme individualitu každého dítěte. Zároveň se snažíme děti vést k samostatnosti, nejen v praktických činnostech, ale také k samostatnosti při rozhodování. Ve věkově smíšené skupině se děti učí ohleduplnosti, navazování nových vztahů, toleranci, trpělivosti.

• ve školce je klidná, pozitivní atmosféra
  • všechny děti mají stejná práva, možnosti a povinnosti
  • děti jsou seznámeny s pravidly chování ve třídě, ve skupině
  • pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci se snaží jít dětem příkladem
  • jako motivační prvek používáme povzbuzení, jako odměnu pochvalu
  • všichni zaměstnanci se snaží pro děti vytvořit bezpečné a spokojené prostředí

Přibližná doba činností a uspořádání dne dětí v MŠ:

6.30 – 8.30 příchod dětí do MŠ, spontánní hry dětí, nabídka her paní učitelkou
8.30 – 9.00 hygiena, svačina
9.00 – 9.30   řízená činnost s paní učitelkou dle tematického plánu, pohybová chvilka
9.30  – 11.45 příprava a pobyt venku
11.45 – 12.30 hygiena, oběd, příprava na odpočinek, odchod dětí domů
12.30 – 14.00 odpočinek dětí
14.00 – 16.00 – svačina, volné hry dětí, odchod dětí domů

Psychohygienické podmínky

• do jídelníčku zařazujeme dostatek ovoce a zeleniny
  • zajišťujeme pitný režim v průběhu celého dne
  • děti jsou vedeny ke správným zásadám stolování a hygieně
  • děti do jídla nenutíme
  • dětem je poskytována plnohodnotná a vyvážená strava

Psychohygiena

• je zajištěn optimální denní režim s pravidelným střídáním činností a odpočinku
  • je dodržován pravidelný pobyt dětí venku s výjimkou špatného počasí (teploty pod – 10°C, silný déšť apod.)
  • přizpůsobení se prostředí nově příchozích dětí probíhá na základě jejich individuálních zvláštností
  • je dodržován a zajištěn pravidelný odpočinek/ spánek na lůžku
  • zaměstnanci v MŠ respektují individuální potřeby dětí